1957 jsem se narodil a v té době můj děda pan Jan Kuba (viz foto), hrál kuželky za Medvědy Brno. Vyprávěl, že se hrálo tímto způsobem. 100hodů hrál, 100hodů psal a 100 hodů stavěl. To psaní a stavění je moc nebavilo, tak vymýšleli a vymýšleli. A vymysleli a sestrojili šňůrové stavěče. Tak to bylo po celé republice. Šňůrové ASK je zbavily stavění. Potom přišla elektronika a zbavila je psaní a kuželky se na chvíli staly úžasně pohodovým sportem. Po celé republice vznikaly úžasné stroje, které si naši dědové a otcové sestrojili (foto našeho ASK, který na koleně vyrobili naši předchůdci)
1983 jeho vnuk, tedy já, začíná hrát amatérsky kuželky. To co se zprvu zdálo jako výhoda, tak se postupem času změnilo v problém. A z rozvojem nových materiálů a technologií se začínají šňůry projevovat negativně v neustálém zamotávání a ovlivňování výsledku. Vzhledem k tomu, že jsem tvor líný a neustálé chození dozadu rozmotávat kuželky (a nejen mě) mě obtěžuje tak jsem začal přemýšlet, co s tím. Ono to totiž skončilo tím, že hráč 100hodů odehraje, 100hodů odsedí u stolku při mačkání různých tlačítek při zastavování stroje a času a 100hodů má službu, aby běhal dozadu rozmotávat. U nás máme pravidlo. 1.hráč hraje. 3.hráč sedí u stolku a 4.hráč běhá dozadu. A tak se to točí celý zápas. A jsme ve stejné situaci, proč naši dědové a otcové chtěli změnu.
A to nemluvím o ovlivňování výsleku, který šňůry způsobují. Všichni známe situaci kdy do figury (někde jí říkalí Plzeň) u nás jí říkáme brňák se háže do přední šavle a obecenstvo již dopředu křičí „tahéééééj“, aby přední roh odrazem, aniž by zadní dámu trfil, zapsal. A vůbec nemluvím o tom, jak jsme všichni hrozně rádi chodili hrát na Morendu (teď už to tak není), kde šňůry zapisovaly ještě, když stroj táhl kuželky zpět do uklidňovače. To byly panečku výkony. I já jsem tam hodil na 50hs 259. V současné době vidíme i na MS co šňůry způsobují. Bohužel, dle platných pravidel.
2013 jsem při hledání vhodného dodavatele drah na MS v Brně narazil na pana Funka u kterého ve výrobní hale již řadu let zahálel bezšňůrový ASK na kuželky. Vzhledem k tomu, že aktivity pana Funka jsou 99,9% bowling a 0,1% kuželky, tak by tam pravděpodoně zahálel dodnes.
Viděl jsem však, že tanto stroj se nevejde k nám na kuželnu a tak jsem až do letoška pátral po jiném výrobci. Projektanti se k tomu také jaksi neměli, tak nezbývalo nic jiného než bourat.
2016 jsem navštívil pana Funka,
– sehnal pravděpodobně výrobce v ČR,
– okolnosti zapříčinily, že B-ASK nemůžeme umístit u nás v Židenicích,
– našla se parta nadšenců v Rosicích, kteří do toho půjdou